Keď sa povie Afganistan, asi nikomu nenapadnú krátke sukne, pekné autá a liberálny štýl života. Tieto obrázky sú dôkazom toho, že Afganistan bol v 60. rokoch minulého storočia liberálnou krajinou a úplne odlišnou, akú ju poznáme dnes. O snímky sa postaral univerzitný profesor Dr. Bill Podlich, ktorý v roku 1967 začal pracovať pre UNESCO v Afganistane. Slúžil ako odborník na vzdelávanie na vysokých školách v Kábule. Politická situácia sa o pár rokov razantne zmenila príchodom Talibanu.
zdroj:boredpanda.com / sk.wikipedia.org / Facebook
V roku 1964 vyhlásil Muhammad Záhir Šáh liberálnu ústavu. Uzákonil v nej všeobecné volebné právo (prvé voľby sa konali v roku 1965), program politickej a ekonomickej modernizácie s demokratickými inštitúciami a právom na vzdelanie žien. Záhirove reformy viedli k odporu militantných islamských kruhov, ktoré vstúpili do opozície proti kráľovi. Moc následne v krajine prevzal jeho strýko, ktorý z krajiny urobil republiku. 27. apríla 1978 došlo k vojenskému puču, kedy krajinu ovládli komunistickí dôstojníci a kráľovskú rodinu zabili.
Odpor obyvateľstva a časti armády voči komunistickej vláde, vražedné sektárske súperenie dvoch blokov vládnucej Ľudovo-demokratickej strany a snaha Moskvy o udržanie svojho vplyvu, spôsobili, že Sovietsky zväz 27. decembra 1979, keď sa odvolal na túto zmluvu, vojensky obsadil krajinu. Sovietske špeciálne jednotky zastrelili afganského prezidenta Hafizulláha Amína.
Sovietske vedenie priznalo porážku a 15. februára 1989 opustil Afganistan posledný sovietsky vojak. Navzdory očakávaniu sa doterajší systém v Afganistane nezrútil. Boje medzi afganským vládnym vojskom a moslimskými povstalcami pokračovali ďalej. Od roku 1994 narastala moc islamistického hnutia Taliban, ktoré do roku 1996 pod vedením svojho vodcu Muhammada Umara získalo moc nad väčšinou územia Afganistanu.
Dekorovanie koláčov
Komentuj!
Komentárov