Keď čítate titulky o vedcov, ktorí urobili senzačný objav, pred očami sa vám naskytne obraz starších deduškov v bielych plášťoch, ktorí čarujú nad bankami, alebo robia výpočty. Ale v skutočnosti, ľudia vedy vyzerajú úplne inak.
Ukrajinka Oľga Brovarecová mala nedávno 30 rokov, ale jej meno poznajú aj v zahraničí. Má viac ako 60 vedeckých prác, publikovaných v zahraničných časopisoch a v roku 2015 obhájila dizertáciu a stala sa tak najmladšou doktorkou vied v krajine.
Témou doktorandskej práce bola: „Mikroštruktúrne mechanizmy vzniku spontánnych bodových mutácii“. Táto práca je revolúciou pre vedecký svet, pretože po prvýkrát vysvetlila proces vzniku abnormalít v bunkách.
To poskytuje neobmedzené možnosti pre úspešný boj s rakovinou a ďalších chorôb, ktoré sú výsledkom mutácie.
Špirála DNA bola objavená v roku 1953 Watsonom a Crickom. Ak ju „rozkrútite“ je jasné, že všetky páry základov majú jasnú geometrickú štruktúru. Ale niekedy vznikajú mutácie, čo je dôvodom, že sa táto štruktúra rozpadá. Vedci nazývajú takéto páry chromozómov „hrbatými“.
O týchto mutáciách bolo známe už pri objave DNA, ale doteraz nikto nevedel vysvetliť, prečo dochádza k týmto zmenám. Ale Oľga Brovarecová bola schopná vypočítať zákonitosť, podľa ktorej k tomuto dochádza.
„Molekula DNA nesie v sebe informáciu o živote. A ak pochopíme, ako sa bude meniť táto molekula, ako vzniká mutagenéza, môžeme sa ochrániť pred chorobou.“ Okomentoval prácu Vladimír Iľčenko, riaditeľ Ústavu vyspelých technológií z Kyjevskej národnej univerzity Tarasa Ševčenka.
Kolegovia Oľgy vážne veria, že jej bude v budúcnosti udelená Nobelova cena, veď tento objav zaznamenal revolúciu. Všetky výpočty Oľga vykonala na výkonnom počítači v ústave. Hoci na území Ukrajiny niet technických možností pre praktické experimenty, americkí vedci potvrdili všetky výpočty reálnych výsledkov v ich laboratóriu.
Ostáva len popriať Oľge, aby v takomto duchu pokračovala ďalej, pretože jej práca je na nezaplatenie. Povedzte svojim priateľom o tomto revolučnom objave, pretože víťazstvo nad rakovinou je obrovský krok vpred pre celé ľudstvo.