Takmer každý z nás si pamätá niektoré základe kroky pri poskytovaní prvej pomocí, no sú naozaj správne? Ilja Bojko sa špecializuje na poskytovanie prvej pomoci vysvetľuje nám niektoré z najrozšírenejších chýb pri jej poskytovaní.
- Potiť sa keď máte horúčku je zlý nápad
Keď máme horúčku, trasieme sa zároveň, to znamená, že naša teplota stúpa. Keď sa však zabalíme, teplota stúpa ešte viac a rýchlejšie. Aj keď teplo pomáha bojovať proti infekciám, pri teplote to má opačný účinok. Ak mate teplotu mali by ste sa ju snažiť znížiť, nie zvýšiť.
- Osobe ktorá zaživa epileptický záchvat nič nevkladajte do úst
Mohli by ste mu zlomiť zub. Počas záchvatu si osoba nemôže odhryznúť jazyk, nakoľko na to je potrebne vyvinúť veľkú silu, zatiaľ čo v tomto prípade môžu hrýzť len jemne a nespôsobia si žiadne veľké poranenia. To najlepšie čo v tejto chvíli môžete urobiť je podložiť mu hlavu niečím mäkkým aby si nespôsobil otras mozgu. Ak otrasy prestanú, otočte osobu na svoju stranu.
- Na popáleniny si v žiadnom prípade ihneď neaplikujte masť
Ak si popálite pokožku, najlepšie je si popálene miesta namočiť do studenej vody po dobu aspoň 15 minút. To pomôže predísť poškodeniam spôsobeným popálením. Na pokožku si nič ihneď nenatierajte, môžete tak spraviť najskôr po 20 alebo viac minútach po tom čo popálenie miesto vyberiete zo studenej vody.
- Nikoho nevyťahujte odnikiaľ skôr ako budete mať kontakt so zdravotníkom
Ak sa na ceste stane nehoda, nevyťahujte postihnutého z vozidla. Môžete tým ešte viac poškodiť. Dané pravidlo môžete porušiť ak by napríklad hrozilo vybuchnutie auta, požiar…
Toto sú kroky, ktoré by ste mali spraviť:
- Zavolajte záchranku
- Ak je to možne vypnite motor
- Zastavte krvácanie
- Upokojte zraneného
- Ak sa niekto dusí, nebúchajte ho po chrbte
Ak niekoho budete búchať po chrbte spôsobíte tým iba to, že sa prekážka dostane hlbšie do dýchacích ciest. Čo by ste ale mali spraviť je to, že by ste danú osobu mali predkloniť, upokojiť a pokúste sa ju presvedčiť, aby dýchala v pomalých dvojitých intervaloch. To by malo pomôcť prekážku odstrániť a uvoľniť dýchacie cesty.
- Osoba ktorá odpadla nevyťahujte jazyk
Je nebezpečné, aby takáto osoba ostala ležať na chrbte, nakoľko jazyk by mohol zapadnúť a zablokovať dýchacie cesty. Uistite sa že sa tak nestane tým, že osobu pretočíte na bok, to zabráni zapadnutiu jazyka. V žiadnom prípade jazyk nevyťahujte von z úst.
- Neumiestňujte na ranu škrtilo, ak tam nie je tepnové krvácanie
Krvácanie z tepny ľahko spozorujete. Nie je to podľa farby ale podľa toho, že to pulzuje rýchlim tempom pod tlakom. V takom prípade okamžite umiestnite škrtilo pod ranu a snažte sa vyvíjať tlak na ranu, aby ste zastavili alebo aspoň spomalili krvácanie. V prípade ak nejde o krvácanie z tepny, mali by ste použiť iba náplasť nie škrtilo.
- Nepotierajte si omrzliny
Ak by sme si omrzliny potierali iba si tým spôsobíme väčšie škody. Tieto postihnuté miesta by sme mali pomaly zahrievať, nie okamžite dať do horúcej vody ale postupne otepľovať, prv v studenej vode a postupne pridávať na teplote.
- Skôr ako niekomu pomôžete ubezpečte sa, že vám nehrozí žiadne nebezpečenstvo
V naliehavých prípadoch by ste sa mali ubezpečiť, že skôr ako poskytnete niekomu pomoc, nehrozí vám žiadne nebezpečenstvo. Napríklad ak niekoho striasol prúd, ubezpečte sa, že nie je vodičom a ako náhle sa ho dotknete neprejde vami taktiež elektrický prúc, alebo že v blízkosti nie je voda a podobne. V takýchto prípadoch by ste mali používať drevené objekty, nakoľko nie sú vodičom.
Pamätajte si, že poskytovanie prvej pomoci musí byť správne, v opačnom prípade by ste mohli spôsobiť viacej škody ako úžitku.
zdroj: brightside.me
Komentuj!
Komentárov