Uterák nie je taký svieži, ako by sme si mohli myslieť. Nerád to hovorím, ale vaša osuška je špinavá. V okamihu keď ju prvýkrát použijete, sa stáva živnou pôdou baktérií, húb , odumretých buniek kože a obsahuje plno slinných, análnych a močových sekrétov.
Uterák absorbuje doslova všetko – vrátane zopár kvapiek od vášho WC. Veľa ľudí by sa nakazilo, ak by boli baktérie agresívnejšie. Vaše mikróby vám však neublížia, ak pochádzajú z vášho vlastného tela.
Takže, koľkokrát môžeme použiť svoj uterák predtým, ako koncentruje našu vlastnú flóru a stane sa prenášačom baktérií? Podľa vedca Philipa Tierna, mikrobiológa a patologistu z New York University School of Medicine, môžete použiť uterák maximálne 3x a dosť!
foto: Thomas Cotton
Najvhodnejšie by bolo aj to, ak by ste mali uterák niekde na vzduchu. Vo vlhkom prostredí sa baktériam lepšie darí prežiť. Mikróby sú všade, kde je zápach takže by sme ho mali častejšie umývať. Uterák je miesto pre mikrobakteriálny život, je tam voda, vyššie teploty, kyslík a neutrálne pH. Ľudské telo tieto ideálne podmienky dodáva. Naše telo obsahuje mikróby a ďalšie sekréty, ktoré sa zachytia na uterák. Tieto usadeniny sa potom vo vzduchu roznášajú, pH a vlhkosť s vodou je vhodná potrava pre mikróby.
Je ťažké povedať, ak sú mikróby ktoré sa rodia na uteráku škodlivé, lebo väčšina baktérií sa nachádza v našej domácnosti. Najhoršie je, keď zdielate uterák s ostatnými ľudmi. Vaše telo môže prísť do kontaktu s organizmami, na ktoré vaše telo nie je zvyknuté. Cieľom je byť obozretný a vedomý. Musíte si uvedomiť, že častejšie používanie uteráku je nechutné a treba ho preto často umývať.