Zápaly močových ciest sú pomerne bežným zdravotným problémom. Trpia na neho muži i ženy, ale ženy častejšie. K zápalovým ochoreniam dochádza vo chvíli, keď sa v močovom mechúre a močovej trubici usadia baktérie. Niektoré z nich sú sexuálne prenosné, ďalšie sa vyskytujú pri dlhodobom zadržiavaní moču alebo pri tehotenstve, menopauze a cukrovke.
Medzi typické symptómy zápalu patrí:
časté močenie
malé množstvo moču
pocity pri močení
neobvyklá farba moču
bolesti v oblasti panvy
horúčka
nevoľnosť a zvracanie
Pri zápale močových ciest je potrebná rýchla reakcia, aby sa ochorenie nerozšírilo až do oblasti obličiek.
Než pristúpite na liečbu antibiotikami alebo ak je úplne odmietate, určite odporúčame vyskúšať nasledujúcich 8 domácich liečivých prostriedkov na zápal močových ciest.
jablčný ocot
Jablčný ocot je bohatým zdrojom enzýmov, draslíka a ďalších užitočných minerálov, ktoré dokážu zabrániť ďalšiemu šíreniu škodlivým baktériám v močových cestách. Jablčný ocot pôsobí ako prírodné antibiotikum. Spôsob dávkovania a prípravy: 2x denne po dobu niekoľkých dní vypiť pohár s 2 lyžicami jablčného octu.
O všestrannom využití jablčného octu sme písali tiež nedávno v článku 25 situácií, kde sa môže hodiť jablčný ocot.
brusnice
O účinkoch brusníc ste už iste počuli. V modernej medicíne sa látky z nich pridávajú do rôznych potravinových doplnkov, ktoré sa dajú v lekárni voľne zakúpiť. Tieto účinné látky, ktoré sa nazývajú proantokyanidiny, bránia baktériám zachytiť sa na stenách močového mechúra. Brusnice majú tiež mierne antibiotické účinky. Spôsob dávkovania a prípravy: Ak nemáte sušenú formu brusníc, môžete piť preventívne 100 ml nesladeného brusnicového džúsu denne. Pokiaľ už infekciou trpíte, zvýšte dávku na 300 až 400 ml. V prípade, že Vám bola v minulosti zistená prítomnosť obličkových kameňov, brusnicový džús nepite a o liečbe sa rovno poraďte so svojím lekárom.
jedlá sóda
Jedlá sóda upraví acidobázickú rovnováhu moču a uľaví tak od bolesti. Neutralizácia kyslého moču napomôže tiež urýchliť dobu liečby.
Spôsob dávkovania a prípravy: Zamiešajte lyžičku jedlej sódy v pohári vody a pite až 2x denne do odznenia príznakov.
čučoriedky
Čučoriedky obsahujú antioxidanty, ktoré sú všeobecne prospešné pre imunitný systém a tiež ako prevencia proti rastu baktérií, ktoré spôsobujú zápaly.
Spôsob dávkovania a prípravy: Najúčinnejšie je konzumovať čerstvé bobule každé ráno na raňajky alebo čerstvý čučoriedkový džús bez sladidiel ráno a večer. Každodenná konzumácia čučoriedok pôsobí preventívne.
ananás
Ananás obsahuje enzým bromelain, ktorý má silné protizápalové vlastnosti. Spôsob dávkovania a prípravy: Pravidelná konzumácia 100 až 150 gramov ananásu alebo ananásového džúsu dokáže predísť infekciám močového mechúra. Nepoužívajte ananás z plechovky alebo pasterizovaný džús, tieto potraviny už žiadne enzýmy neobsahujú.
Uva Ursi (medvedica lekárska)
Uva Ursi je bylina obsahujúca protizápalové látky. Bylina sa predáva v lekárni alebo obchodoch so zdravou výživou.
Spôsob dávkovania a prípravy: Po požití sú škodlivé baktérie zničené, počítajte však so zvýšenou frekvenciou močenia. Jej užívanie sa odporúča maximálne po dobu 7 dní, pretože dlhodobo môže spôsobiť poškodenie pečene, zápchu alebo zvracanie. Rozhodne nie je vhodná pre tehotné ženy.
Obklady s horúcou vodou
Pravidelné prikladanie teplých obkladov môže minimalizovať tlak v močovom mechúre a poskytnúť tak úľavu od bolesti, ktorú infekcie spôsobuje. Horúci zábal zmieni zápal a tiež zamedzí rastu baktérií. Spôsob použitia: Obklady prikladajte na spodnú časť panvy (nie na podbruško) vždy na niekoľko minút.
voda
Pri ťažkostiach so zápalom močových ciest je vhodné piť dostatočné množstvo tekutín. Odporúča sa 8 až 10 pohárov čistej vody bez bubliniek. Dostatok tekutín zvýši tvorbu moču, moč sa tým stane menej koncentrovaná, a to napomôže vyplavovanie škodlivých baktérií a rýchlejší liečbe. Okrem vody je tiež vhodné piť čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, ktoré dodajú potrebné vitamíny a minerály pre boj s infekciou. O zázračnom lieku zvanom voda sme písali nedávno v článku Voda, liek na všetky problémy a choroby.
via:scribbler
Komentuj!
Komentárov