Ľudia svetový mier nepoznali ešte nikdy. Neustále nás obklopujú rôznorodé konflikty. Jednou z najzvučnejšou témou tejto doby je téma utečencov, ktorí pred týmito konfliktami utekajú. Pohľady na túto krízu sú rozporuplné. Skupina aktivistov, ktorá stojí za pozoruhodným projektom Made By Refugee (Vyrobené utečencom), sa snaží ukázať, že ľudia utekali a emigrovali vždy a že občas to malo obrovský prínos pre celé ľudstvo.
„Keď sme zistili, že naša milovaná omáčka Sriracha bola vyvinutá vietnamským utečencom Davidom Tranom, prinútilo nás to k zamysleniu,“ uvádzajú aktivisti. „Koľko vecí, ktoré máme radi, existuje len vďaka utečencom?“ Po zamyslení začali googliť a veľmi rýchlo prišli na to, že podobných prípadov existuje oveľa viac, než si myslíme.
Tak napríklad Farrokh Bulsara, svetu známy najmä ako Freddie Mercury, sa narodil v Zanzibare. Keď mal Mercury sedemnásť rokov v Zanzibare bola revolúcia, počas ktorej bolo zabitých mnoho osôb arabského, či indického pôvodu. Preto sa rodina Bulsarovcov rozhodla pred násilím uniknúť a presťahovala sa do malého domu v Anglicku.
Felix Salten, autor slávnej rozprávky Bambi, po nacistickom obsadenú Rakúska, kde mu ako židovi hrozilo veľké nebezpečenstvo, sa na trvalo presťahoval do neutrálneho Švajčiarska. Carl Djerassi je rakúsky utečenec, ktorý sa preslávil tým, že prispel k vývoju perorálnej antikoncepcie – vyslúžil si prezývku Otec pilulky. Alec Issigonis, tvorca ikonického auta Mini Cooper, počas turecko-gréckej vojny utiekol do Veľkej Británie.
„Je toho oveľa viac,“ dodávajú ľudia, ktorí stoja za projektom Made By Refugee. „Biblia a kresťanstvo sú inšpirované Ježišom Kristom, ktorý bol izraelský utečenec. Einstein ako žid ušiel z Nemecka. Potom je tu hudobníčka M.I.A., ktorá je utečenkyňa zo Srí Lanky, Regina Spektor, ktorá ušla zo Sovietskeho zväzu, Gloria Estefan, ktorá ušla z Kuby alebo Rita Ora, ktorá ušla z Juhoslávie.“
„V podstate sme len chceli, aby o tom všetci vedeli. Nálepky označujú niektoré veci, za ktoré vďačíme utečencom,“ uzatvárajú.