Detský lekár varuje: Keď dovolíte svojim deťom ísť neskoro spať, môže to byť pre nich veľmi nebezpečné

Spánok – fyziologická potreba každého človeka, nehovoriac o dieťati, ktoré spánok potrebuje najviac.

O koľkej by mali chodiť deti spať?

Faktom je, že niekedy je skutočne ťažké uložiť dieťa na spánok v danú hodinu. Telefóny, tablety a počítače sú súčasťou ich každodenného života a zábavy. Všetky tieto výdobytky modernej techniky vysielajú do mozgu signál, že ešte nie je čas na spánok, dieťa nespí aj keď by už malo naberať energiu na ďalší deň.

Vedecké štúdie jasne ukazujú, že deti ktoré zaspávajú neskoro, sú podráždené, nespokojné, ťažko sa vedia sústrediť a tým pádom majú problémy s učením, čo sa odrazí na ich nervozite.

утреннее пробуждение ребенка

Toto však nie je jediný dôvod, prečo je pre dieťa dôležitá dostatočná dĺžka spánku. Jeho telo rastie rýchlo a netýka sa to len fyzickej, ale aj psychickej stránky. V prvých rokoch života sa dieťa učí obrovské množstvo informácií a získava nové zručnosti potrebné do budúcnosti. Stane sa to vďaka rastovému hormónu, ktorý sa produkuje po 2-3 hodinách spánku a pôsobí hlavne v noci.

сон маленького ребенка

Najlepší čas na tvorbu tohto hormónu je polnoc. Ak chodí dieťa spať neskôr ako 21:00, jeho telo odbúrava produkciu hormónu a znižuje sa množstvo času, počas ktorého by mal hormón vykonávať svoju funkciu.

Tento proces môže viesť k zníženej aktivite dieťaťa, alebo naopak, k hyperaktivite, pretože sa narúša psychologická stabilita. Neskoré zaspávanie ovplyvňuje aj inteligenciu vašich potomkov, preto by si mala spánkový režim nastaviť celá rodina.

10 PRAVIDIEL DETSKÉHO SPÁNKU

  1. Priority

Dieťa by nemalo spať na úkor nespavosti rodičov. Zlaté pravidlo je zdravý a sladký spánok všetkých členov rodiny.

  1. Nastavenie spánkového režimu

Spánok rodiny závisí od toho, kedy je najvhodnejšie ísť spať nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Porozprávajte sa o tom aj s vaším partnerom, aby ste si určili jasné pravidlá. Koniec koncov, keď spí dieťa, aj rodičia môžu pokojnejšie spať.

  1. Rozhodnutie kde spať a s kým

Samozrejme, že niekedy riešime otázku: „Bude dieťatko spať s nami alebo oddelene?”. Je to individuálne, ale najlepšie riešenie je, ak dieťa spí vo vlastnej postieľke a vo vlastnej izbe. Rodičia sa tak vyspia pod jednou dekou a aj od toho faktora sa odvíja šťastná dlhotrvajúca rodina.

  1. Nebojte sa prebudiť spachtoša

Ak vaše dieťa spí dlho počas dňa a potom nemôže večer zaspať, nedovoľte mu cez deň spať a jednoducho ho zobuďte.

  1. Optimalizujte kŕmenie

V prípade, že sa po najedení dieťa ťahá na spánok, uistite sa, že posledné jedlo dňa bude sýte.

детский сон

  1. Rušný deň

Snažte sa, aby deň vášho dieťaťa bol plný ako fyzickej, tak aj psychickej záťaže. Samozrejme to netreba preháňať a všetko robte s mierou.

  1. Myslite na vzduch v izbe

Optimálna teplota v miestnosti by sa mala pohybovať medzi 18 až 21° C a vlhkosť 50-70%. Riešenie tohto problému nechajte na otecka.

  1. Kúpanie

Kúpeľ pred spaním – čo by mohlo byť lepšie?!

  1. Príprava postele

Rovné, tvrdšie matrace, prírodné posteľné obliečky a ak má vaše dieťa menej ako 3 roky, zaobídete sa aj bez vankúša.

  1. Starostlivosť o kvalitné plienky

Pre tých najmenších je kvalitná plienka veľmi dôležitá, o tom niet pochýb.

Kto chce, zvládne všetky problémy, pretože zdravý spánok dieťaťa je kľúčok s pokojnej a zdravej rodine!

спящий малыш

zdroj:takprosto.cc

Add Comment