Graviola (niekedy známa aj ako soursop, ostnatý corossol alebo Anona mäkkoostnatá) pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky a využíva sa ako doplnok stravy, ktorý pomáha proti viacerým chorobám. V poslednom čase získava graviola povesť zázračnej rastliny, ktorá vraj pomáha proti vírusom, baktériám, potláča bolesť a vraj dokáže liečiť niektoré typy rakoviny.

Ako lieči graviola ?
Poďme sa pozrieť na rôzne zdravotné účinky týchto plodov spolu s aktuálnymi štúdiami.
Zdroj antioxidantov
Podľa štúdie z roku 2014, obsahuje graviola viacero zlúčenín, ktoré majú účinky antioxidantov. Medzi tie patria:
- Triesloviny (taniny)
- Saponíny
- Phytosteroly
- Flavonoidy
- Antrachinóny
Protizápalové a proti bolestné účinky
Podľa ďalšej štúdie, má taktiež protizápalové účinky, ktoré môžu aj obmedziť bolesť. Štúdia taktiež podporuje používanie gravioly ako „ľudového lieku“ proti bolestiam a zápalom.
Môže znížiť krvný cukor
Výsledky zo štúdie na hlodavcoch (2008) hovoria, že graviola môže pomôcť ľudom, ktorý majú cukrovku, pri znižovaní krvného cukru. Štúdia potvrdila významné zníženie krvného cukru pri hlodavcoch s cukrovkou.
Napriek tomu, že myši dostávali menej vody a jedla, tak nestratili žiadnu váhu. Vedci si myslia, že to je náznak lepšieho kontrolovania hladiny glukózy v krvi.
Môže znížiť krvný tlak
Mnoho ľudí používa graviolu ako prírodný liek na zvýšený tlak, ktorý môže (ak je neliečený) viesť k srdcovým chorobám, cukrovke alebo infarktu.
Štúdia z roku 2012 na myšiach odhalila, že rastlina dokázala znížiť krvný tlak bez toho, aby zvýšila tep srdca. Podľa výskumníkov získava táto rastlina svoje pozitívne účinky z iónov vápnika.
Môže zabrániť vredom v žalúdku
V štúdii z roku 2014 na hlodavcoch, ukázala graviola proti-vredové účinky. Pomáhala žalúdku pri udržiavaní zdravého, hlienovitého obalu na svojich stenách. Taktiež dokázala zabrániť poškodeniu tráviaceho traktu.
Môže vyliečiť herpes
Graviola sa dnes používa ako alternatívne liečenie proti herpesu. Štúdia z roku 2012 ukázala, že môže mať proti-herpesové účinky.
Môže liečiť niektoré typy rakoviny
Je niekoľko dôkazov, že graviola dokáže bojovať s niektorými typmi rakoviny. V štúdii z roku 2016, ktorá skúmala účinkovanie gravioly aj v tele aj mimo tela, sa rastlina ukázala ako toxická proti niektorým bunkám rakoviny prsníkov.
Taktiež podporovala funkciu produkcie T-lymfocytov, čo sú bunky, ktoré zabíjajú rakovinotvorné a poškodené bunky.
V ďalšej štúdii z roku 2012 sa ukázala graviola ako úspešná zbraň voči niektorým typom rakoviny pankreasu, kedy zabránila metabolizmu v bunkách rakoviny.
Vedci stále nemôžu s určitosťou označiť graviolu ako liek na rakovinu pankreasu či prsníkov a v žiadnom prípade to neodporúčajú ako primárnu liečbu. Do dnešného dňa vznikajú nové a nové štúdie, ktoré sa snažia prísť na to, či je graviola skutočne „zázračný liek“.

Veľa štúdii sa odohralo na zvieratách, no ako je to s ľuďmi?
Extrakty z gravioly boli efektívne voči mnohým vírusom, baktériám či parazitom v skúmavkách. Nie len to, ale rastlina dokonca dokáže zabiť niektoré typy rakoviny. Dávajte si však pozor.
Keďže väčšina dát ide od zvierat, tak sa stále nevie presne aký účinok to môže mať na ľuďoch. Momentálne sa graviola nepovažuje za nebezpečnú, no v niektorých prípadoch jej extrakty poškodili nervové bunky a spôsobili tak vedľajšie účinky podobné Parkinsonovej chorobe pri laboratórnych testoch.
Štúdie však tvrdia, že takéto scenáre by sa nemali odohrávať vôbec a aj keď áno, tak jedine po dlhodobom užívaní. Taktiež sa graviola neodporúča ako doplnok stravy ak:
- Pravidelne beriete lieky proti krvnému tlaku (pri myšiach síce fungovala, no vedci sa obávajú že by sa mohla vybudovať závislosť ak budete brať zároveň aj lieky aj graviolu)
- Pravidelne beriete lieky na cukrovku (rovnaký dôvod ako pri krvnom tlaku, nie sú známe možné vedľajšie účinky pri braní gravioly a lieku zároveň)
- Ste tehotná alebo práve kojíte (keďže môže rastlina poškodiť nervové bunky, tak sa pre istotu neodporúča tehotným a dojčiacim ženám)
- Máte Parkinsonovú chorobu (pretože môže vaše príznaky ešte zhoršiť)
- Máte problémy s obličkami alebo pečeňou (pri dlhodobom používaní ich môže graviola poškodiť)

Používanie a dávkovanie
Väčšinou sa berie graviola v kapsulách. Výrobcovia v priemere odporúčajú brať 500 – 1500 miligramov denne, no za takýmto dávkovaním nestojí žiadny vedecký podklad.
Niektorí odborníci odporúčajú sa radšej graviole vyhýbať pokým zistíme všetky jej vedľajšie účinky a bezpečnosť jej používania. Iní odborníci na druhú stranu hovoria, že je bezpečná a nemusíte sa ničoho báť.
Na záver
Aj keď graviola mala pozitívne účinky proti mnohým ochoreniam, tak väčšina z nich sa odohrávala na testoch na zvieratách a stále máme veľmi malo informácii o tom, ako to pôsobí na ľudí. Niektorí zákazníci potvrdili pozitívne účinky, iní tvrdili že nevideli absolútne žiadnu zmenu a ostatní sa zasa sťažovali na niektoré z možných negatívnych účinkoch.
Určite sa nejedná o všeliek na rakovinu ako to uvádzali niektoré bulvárne webstránky a nemali by ste ju užívať ako jedinú “prímárnu” možnosť liečby.
Zdroje:
- www.medicalnewstoday.com
- www.mskcc.org
- www.webmd.com
- www.ascopost.com
- www.sciencedirect.com
- www.ncbi.nlm.nih.gov (1)
- www.ncbi.nlm.nih.gov (2)
- www.ncbi.nlm.nih.gov (3)
- www.ncbi.nlm.nih.gov (4)
- www.ncbi.nlm.nih.gov (5)
- www.ncbi.nlm.nih.gov (6)
- www.tandfonline.com
- www.bmccomplementalternmed.biomedcentral.com
- www.innovareacademics.in
Príspevok Graviola – Plody stromu z Južnej Ameriky, ktoré nadobúdajú stále väčšiu popularitu, aké sú ich zdravotné účinky? zobrazený najskôr Zaujímavý Svet.