Josef Mengele a jeho najohavnejšie pokusy na ľuďoch

Josef Mengele sa narodil 16. marca 1911. Väčšinu svojho života sa zaoberal štúdiom medicíny a rýchlo sa stal uznávaným študentom. Zo všetkých odvetví medicíny ho najviac fascinovala eugenika, veda o zámernom krížení ľudskej rasy. Pomocou vedy chcel árijskú rasu geneticky vylepšiť. Handikepovaných ľudí považoval za nevhodných na reprodukciu a dokonca presadzoval názor, že nemajú ani právo na život.

Lekár z Auschwitzu

Wikimedia Commons, public domain

Keď vypukla vojny, ako vojakovi sa mu darilo a rýchlo napredoval. Mal také dobré koneksie, že nakoniec sa stal kapitánom a hlavným lekárom v koncentračnom tábore Auschwitz. Rozhodoval o živote a smrti. Jediným gestom rozdeľoval ľudí na doprava a doľava.

Jednou z prvých úloh vo funkcií hlavného lekára bolo vynájdenie systému na hromadnú sterilizáciu. Mužov sa pokúšal pripraviť o plodnosť pomocou rontgenum. Ženy boli na tom ešte horšie. Za živa im vyberal vajíčka z vaječníkov na experimentálne účely.

Bol to on, kto začal šíriť myšlienku o existencií „dokonalého Nemca“. Chcel  pomocou pigmentu farbiť dúhovky na modro.

Posadnutosť dvojičkami

Wikimedia Commons, public domain

Zo všetkého najviac zaujímali Mengeleho dvojičky. Domnieval sa, že práve na dvojičkách dosiahne najlepšie experimentálne výsledky. Bohužiaľ, ak aj jedno dvojča experiment prežilo, nakoniec bolo zavraždené. Všetky dvojičky zhromažďovali v tábore F v baraku číslo 14, ktorý prezývali ZOO. Takýmto spôsobom pripravil Mengele o život viac ako 3000 dvojičiek.

Povahovo pripomínal Mengele schizofrenika. V jeden deň priniesol deťom čokoládu a cukríky. Na ďalší deň zobral dieťa s krivicou a prišil ho na chrbát iného zdravého dieťaťa. Denodenne sa ozýval detský plač po celom tábore. Deti, ktoré trpeli napríklad na akné, sa snažil liečiť. Ak sa mu podarilo niektorému uľaviť, ihneď ho poslal do plynovej komory. Jedného dňa dokonca prinútil niekoľko desiatom dvojičiek, aby mali spolu pohlavný styk.

Kamióny plné detí

Wikimedia Commons, public domain

Medzi nahoršie skutky, ktoré Mengele urobil, nepochybne patrí upálenie detí v kamiónoch. Mengele zozbieral viac ako 300 detí do veku päť rokov a všetky zavrel do kamiónov. Autá usporiadali do kruhu a v strede založili oheň. Postupne všetky zhoreli zaživa. Každé, ktoré sa pokúsilo utiecť, bili palicou a vrátili naspäť.

Kniha ohavností

Množstvo najohavnejších skutkov je zaznamenaných v jeho knihe. Píše v nej o tom, ako sa mu podarilo spôsobiť potrat, stúpaním na žalúdok tehotnej ženy, ako infikoval stovky Rómskych detí týfusom, ako robil transfúzie krvi medzi dvojičkami. Sojimi experimentami nedosiahol žiadny medicínsky pokrok. Všetka jeho práca bola bezvýznamná.

Po skončení vojny sa Mengelemu podarilo utiecť do Južnej Ameriky, kde žil až do roku 1979, kedy dostal mŕtvicu a utopil sa. Za svoje skutky nebol nikdy potrestaný.

zdroj

     

Add Comment