Takmer každá piata žena opúšťa gynekologickú ambulanciu s diagnózou „erózia krčka maternice“. Toto ochorenie sa považuje za jedným z častých patológii u žien v reprodukčnom veku.
Lekári na súkromných klinikách (aby zarobili čo najviac peňazí) zastrašujú neskúsené dievčatá, že erózia je predzvesťou zhubných nádorov. Je to skutočne pravda?
Erózia krčka maternice sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov. Hormonálne poruchy, nepravidelný cyklus, znížená imunita, nedodržiavanie osobnej hygieny, infekčné ochorenia močového systému, trauma počas pôrodu – to všetko spôsobuje výskyt defektov alebo dokonca vredov na sliznici krčka maternice.
- Príznaky ochorenia
Často žena nemusí ani vedieť, že má počiatočnú fázu krčnej erózie. Stáva sa, že sa choroba vyskytuje bez akýchkoľvek príznakov a nespôsobuje žiadne nepríjemné pocity.
Keď sa však ochorenie rozvinie, oslabené telo ženy bude o chorobe signalizovať pomocou výtokov (s nepríjemným zápachom), predĺženej menštruácie, bolesti počas pohlavného styku a močenia.
- Erózia, ktorá vedie na onkológiu
Medzi týmito chorobami existuje skutočne spojenie. Ide o to, že akékoľvek poškodenie krčka maternice sa môže stať pozadím možných novotvarov, ale iba ak je proces zanedbávaný, chronický a sprevádzaný vírusovými infekciami.
- Vypáliť alebo nevypáliť?
Ženy, ktoré veria, že erózia musí byť nevyhnutne vypálená, sa veľmi mýlia. V skutočnosti bol tento postup v minulosti takmer jediným, ako liečiť túto chorobu. Lekári jednoducho odstránili epitel, poškodený eróziou.
Dnes existuje množstvo alternatívnych metód. Navyše vypaľovanie zanecháva jazvy na krčku maternice a pre tie dámy, ktoré ešte nerodili, je to neprijateľné!
- Liečba
Liečba erózie je často zameraná na odstránenie základnej príčiny choroby. Väčšina gynekológov uprednostňuje antibakteriálnu liečbu a až potom môže pôsobiť na eróziu pomocou liekov na hojenie rán.
Neskúšajte samoliečbu! Použitie bylinných tampónov, časté sprchovanie môže zhoršiť vývoj ochorenia.
- Opätovná liečba
Erózia krčka maternice je recidivujúce ochorenie, ktoré sa môže kedykoľvek vrátiť. Preto ani po intenzívnej liečbe nemusíte okamžite zabudnúť na túto chorobu.
Určitý čas by ste mali byť pod dohľadom vášho gynekológa. Je možné, že vám ponúkne doliečenie formou ozónoterapie pre rýchlejšie zotavenie epitelových tkanív.
zdroj:takprosto.cc