Už ako deti sme sa hrávali v lese a neraz sa nám stalo, že ruky po dotyku so stromom boli lepkavé. Nevedeli sme, či je to škodlivé alebo nie a po ochutnaní to malo kyslastú chuť. Neskôr sme zistili, že sa jedná o živicu, ktorou sa stromy chránia pri poškodení kmeňa. Najskôr je živica tekutá potom sa zmení na rôsolovitú zmes a stvrdne.
Zaschnutá šťava čerešňového a marhuľového stromu sa využíva aj v medicíne. Obsahuje v sebe galaktoózu a arabinózu. Vďaka týmto látkam sa môže použiť pri liečbe zápalu žalúdka a črevnej sliznice.
Aj samotné zvieratá vedia o všetkých liečivých vlastnostiach tejto lepkavej zmesi. Zajace to ohlodávajú a vtáky do toho ďobú. Včely zbierajú čerstvú živicu – je súčasťou propolisu. Losy majú vo zvyku obtierať sa o stromy, aby si vyliečili malé rany. Začínam mať pocit, že s pomocou živice môžete aj schudnúť. O tom však neskôr.
Vlastnosti živice
- Normalizuje funkciu štítnej žľazy
- Čistí cievy
- Posilňuje kardiovaskulárny systém
- Priaznivo pôsobí na gastrointestinálny trakt
- Zvyšuje imunitu
- Lieči pečeň a pankreas
Pravidelné používanie živice normalizuje kyslosť žalúdka. Ak je kyslosť zvýšená, často nás páli záha, hrudník, máme záchvaty bolesti v bruchu na pravej strane. Živica upokojuje žalúdok a zbavuje nás patologických príznakov.
Predstavuje silnú prevenciu a liečbu žalúdka a čriev. Prírodná živica pomáha čistiť črevá, eliminuje toxíny, nastaví správnu činnosť tráviaceho traktu, čo vyústi do straty nadmernej váhy.
Pomáha telu vstrebať čo najviac živín z potravy. Ľudia sa používaním živice zbavujú chronických ochorení a obezity – zlyhanie orgánov spôsobené nedostatkom určitých vitamínov a stopových prvkov.
Príznaky nedostatku živice
- Poruchy vyprázdňovania, hemoroidy
- Častá otrava jedlom a žalúdočná nevoľnosť
- Kožné problémy
- Oslabený imunitný systém, časté infekcie
- Chronická únava
Odporúčaná denná dávka živice sa pohybuje na 40 g u dospelého človeka a 25 g pre dieťa. Ide len o približné množstvo a určuje sa na základe váhy človeka. Ani v tomto prípade to netreba preháňať, pretože prebytok živice môže spôsobiť nadúvanie, koliku či avitaminózu.
zdroj:takprosto.cc