Málo priateľov? Zrejme patríte k najinteligentnejším ľuďom na svete

Čítanie napínavej knižky alebo sledovanie seriálu. Je toto vaša predstava ideálne stráveného piatkového večera? Zatiaľ čo podľa okolia môžete pôsobiť samotársky, nespoločensky alebo skrátka „divne“, že nie ste niekde vonku, vedci počítajú s inou možnosťou: ste vysoko inteligentný.

Mnoho géniov bývali samotári. Iste si spomeniete na spolužiaka alebo kolegu z pracovného tímu, ktorý si na obede sadal k inému stolu. Alebo na jedlo chodil v inú dennú dobu. Psychologičky Satoshim Kanazawa a Norma Li pre toto správanie zrejme našli vysvetlenie. Majitelia vysokého IQ sa vyhýbajú spoločnosti, pretože sa tak cítia šťastnejší.
Vysoké IQ ako prekliatie „Inteligentnejší jedinci bývajú menej spokojní so svojimi životmi, čím častejšie sa socializujú v prítomnosti priateľov,“ stojí v abstraktu štúdie.

Tourcast.live

Server Broadly. požiadal Ann Clarkson, manažérku komunikácie britskej pobočky MENSA, organizácia združujúca ľudí s vysokým IQ, o komentár k výsledkom štúdie. A priniesla dva nevšedné pohľady. Podľa nej si rolu samotára chytrí jedinci vždy nevyberajú. „Veľmi inteligentní ľudia sa môžu niekedy cítiť izolovane od okolia len preto, že myslia a dívajú sa na svet inak. Nájsť niekoho, kto spracováva informácie ako vy môže byť ťažké, ak váš mozog pracuje rovnako ako len dve percentá populácie. „To je číslo, ktoré charakterizujú členov organizácie MENSA. Teda jedinca s najvyšším IQ.

Nie všetci géniovia patrí k introvertom. „Nájdete spoločenských ľudí s vysokým IQ rovnako ako introvertov s vysokým IQ.“
Nepotrebujem ťa, viem si poradiť sám Čo je to ale vlastne inteligencia? Bravúrna schopnosť riešiť matematické úlohy? Cifra? Alebo dobre vyvinutý zdravý rozum?

Pastorwelch.com

Ani psychológovia nie sú za jedno, poukazuje Robert Sternberg, profesor ľudského rozvoja na Cornellovej univerzite a špecialista v oblasti inteligencie a vzťahov. „Vo svojej teórii inteligencie rozlišujeme medzi analytickou inteligenciou (IQ), kreatívnou inteligenciou a praktickou inteligenciou (zdravý rozum),“ 
„Vysoké IQ negarantuje to, že budete mať ďalšie dve [inteligencie]. Náš školský systém toľko odmeňuje deti s vysokým IQ, že majú len malý podnet k rozvoju spoločenskej / emocionálnej / praktickej inteligencie. „

A ešte jeden zaujímavý pohľad na tému. Ako uvádza Washington Post, podľa autoriek štúdie sa vedia chytrí ľudia vysporiadavať lepšie s výzvami ako menej inteligentní ľudia, takže nepotrebujú pomocnú ruku. Podľa nich je to záležitosť dávnej minulosti, kedy sa lovci chtiac nechtiac museli zhromažďovať, aby zdolali divokú zver.

Businessinsider.com

Nič z toho však neznamená, že ľudia s vyšším IQ sú „tí lepší“. Sternberg prihadzuje ďalšie hľadisko: Géniovia možno patria k skupine s najväčšou potrebou priateľov. Vynikajú síce vysokým IQ, avšak v rovine spoločenskej, emočnej alebo „praktickej“ inteligencie bývajú pozadu. Jednoducho povedané, génius môže vedieť vyriešiť ťažkú ​​matematickú rovnicu, v komunikácii s opačným pohlavím ale môže byť „nemožný“.
„Inteligentný človek môže zlyhať, pretože nevie, ako interagovať a úspešne presvedčiť ostatných v dôležitých skupinách,“ dodal Sternberg.

Zdroj: Broadly.

Add Comment