Nástup menopauzy sa môže u každej ženy prejavovať iným spôsobom. Niektoré ju príjmu bez problémov, iné s panikou a sú aj také, čo si myslia, že s jej príchodom sa život končí.
Tento jav sa vyznačuje množstvom nepríjemných symptómov, ktoré sú spojené s nevyhnutnými hormonálnymi zmenami. Ak si symptómy všimnete o niečo skôr, príchod menopauzy budete môcť oddialiť aj uľahčiť.
Klimakterické zmeny sa v tele odohrávajú niekoľko rokov a delia sa na:
- Perimenopauzu
- Menopauzu
- Postmenopauzu
Nástup menopauzy je veľmi individuálny a závisí od mnohých faktoroch: počet tehotenstiev, potratov, zlozvyky a dokonca aj psychické nastavenie. Skorá menopauza (perimenopauza) nastáva ešte pred dovŕšením 40. veku ženy. Neskorá až po 55. roku života.
Prvé príznaky
- Nespavosť. Nechcenie alebo nemožnosť spánku, sprevádzaná obsedantnými myšlienkami a zameriavanie sa na určité problémy.
- Búšenie srdca – spontánne zrýchlenie.
- Stŕpnuté končatiny, pocit zvierania na hrudi. Dôvodom je zlý krvný obeh.
- Častý pocit úzkosti, nepokoj, podráždenosť, zmeny nálad.
- Suché sliznice – oči, ústa, pošva.
- Zmena postavy – telo stráca svoje ženské tvary.
- Telesná teplota sa prejavuje značnými výkyvmi – neslávne návaly horúčavy.
Ak ste na sebe spozorovali tieto príznaky, telo vám jednoducho oznamuje, že sa spomaľuje funkcia vaječníkov a blíži sa hormonálna zmena. Bohužiaľ, po dokončení tejto fázy začne ženské telo rýchlejšie starnúť.
Po objavení symptómov by ste mali navštíviť vášho gynekológa. Môže vám predpísať antikoncepčné tabletky na vylúčenie možného tehotenstva a odporučí hormonálnu substitučnú liečbu, ktorá pomôže telu dostať sa do správnej rovnováhy.
Nebojte sa, hormonálna terapia je osvedčená a funguje perfektne. Telo dostane chýbajúce množsto estrogénu, čím sa zlepší hormonálna rovnováha a celkový zdravotný stav. Organizmus dostane to, čo už sám nedokáže syntetizovať.
Nehormonálne produkty, na rastlinnej báze, sú vhodnou náhradou hormonálnej terapie. Obsahujú aktívne prísady s fytoestrogénmi, vitamínmi a minerálnym komplexom.
Nebojte sa vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc. V tejto divokej dobe je pre vás lepšie, ak budete pod dohľadom niekoho, kto vie, čo má robiť.
Iným zdrojom fytoestrogénov môžu byť nasledujúce potraviny:
- Obilniny a strukoviny – šošovica, sójové bôby, ľanové semienka, jačmeň
- Zelenina a ovocie – jablko, mrkva, granátové jablko
- Nápoje – pivo, bourbon
Pozri aj: Čo o vašom zdraví povie vaša menštruácia? Toto je 5 rôznych problémov pri menštruácii
zdroj:takprosto.cc