Projekt ASYMPTOTE spája minulosť so súčasnosťou do jednotnej vizuálnej podoby. Výsledné fotografie, videá i zvukové záznamy vytvárajú celok, ktorý predstavuje interpretáciu témy očami troch mladých autorov. Vernisáž sa uskutoční v piatok 11. marca o 18.00 v budove Slovenského rozhlasu, kde výstava potrvá do 31. marca 2016.
Reflexia nových i starých hodnôt
Realizáciou projektu sa autori pokúšajú priblížiť k téme socializmu a viesť dialóg s ľuďmi, ktorých sa toto obdobie našej histórie priamo dotýka. Na základe rozdielov a podobností porovnávajú zozbierané informácie s pocitmi, ktoré zažíva dnešná mladá generácia. Cieľom je teda reflektovať nielen minulosť, ale aj súčasný stav našej spoločnosti a jej hodnôt.
Ľudia v geometrickom režime
Scény sa odohrávajú v priestoroch architektonicky príznačných pre obdobie socializmu, no zobrazujú skôr fiktívnu predstavu, ktorá premieňa reálne lokality na dejiská medzi ilúziou a skutočnosťou. Architektúra svojou geometrickosťou a strohosťou symbolizuje samotný režim. Ústredným prvkom fotografií sú ľudia, ktorí vytvárajú vzory. Sú súčasťou architektúry, spoločnosti, celku. Jednotlivec tu stráca svoju individualitu pripodobnením sa a splynutím s ostatnými v uniformite, pri ktorej každý rozdiel značí chybu.
Experimentálny rozhovor s návštevníkom
Zvuk ASYMPTOTE spája digitálne a analógové spracovanie, ktoré čerpá z pôvodných rádio nahrávok. Následná zvuková manipulácia posúva zozbierané materiály do abstraktnejších foriem, ktoré experimentujú s vnímaním diváka a snažia sa ho vtiahnuť do tejto miestami absurdnej hry. Modelovým príkladom je Spartakiáda, udalosť, ktorá sa konala na území Československa od roku 1955. Išlo o hromadné gymnastické vystúpenia, ktoré používali choreografiu na zjednotenie ľudí do obrovských vzorov a štruktúr.
Video-záznam z projektu ASYMPTOTE vytvára dialóg medzi samotnými osobami a formáciami, ktoré sa následne deformujú do pixelov až kým nezaniknú v digitálnom šume. Všadeprítomné opakovanie zvuku a obrazu vzbudzuje pocit napätia a paranoje. Všetky zložky splývajú do audiovizuálneho jazyka, ktorý je pre výstavu charakteristický.
Traja autori, jedna vízia
Autori Evelyn Benčičová a Adam Csoka Keller spolu umelecky tvoria už dlhý čas, počas ktorého sa často približovali k téme, ktorú prezentuje projekt ASYMPTOTE. S Francúzkou Areille Esther je to pre tento raz ich prvá väčšia spolupráca.
Natália Evelyn Benčičová sa venuje najmä digitálnej fotografii. Pochádza z Bratislavy a momentálne študuje na Universität fur Angewandte Kunst vo Viedni. Vo svojej práci sa snaží pohybovať na hranici medzi umením a komerciou, pričom kladie dôraz na vizuálnu aj konceptuálnu stránku fotografie.
Adam Csoka Keller sa narodil v Bratislave, no vyrastal v Kanade. Jeho práca spája módu, dizajn aj video, do projektov založených na medzidisciplinárnom výskume. Taktiež sa venuje štúdiu digitálnych médií a ich vplyvu na spoločnosť. V súčasnosti dokončuje magisterské štúdium v odbore vizuálna komunikácia na Central Saint Martins v Londýne.
Arielle Esther sa narodila vo Francúzku a popri speve sa zaoberá experimentálnou elektronickou hudbou. Vyštudovala zvukové inžinierstvo v Berlíne, kde sa zaoberá hudbou z organických i elektronických zdrojov. Cieľom jej práce je preniesť citovo zafarbené výrazy do zvuku a vyvolať kontrastné vnemy pre poslucháča.
Pozvánka na opening 11. marca 2016
Facebook udalosť: facebook.com/events/1059437494099865
evelynbencicova.com
vimeo.com/csokakeller
arielleesther.com