
Posypová soľ, určená na ochranu ciest pred chladom a bezpečnejší prejazd vozidiel, pomaly ale isto znehodnocuje asfaltový betón z ktorých sú cesty vyrobené. Technici už vedia nejaký ten čas, že soľ reaguje s prvkami v asfalte a tvorí tak vedľajší chemický produkt, ktorý spôsobuje to, že cesta praská. Technik z Drexel University však prišiel na nový recept, vďaka ktorému cesty budú hravo odolávať silám chemickej erózie.
Zimné podmienky tvoria nátlak na správcov sietí, aby držali cesty upravené a bezpečné. Na druhej strane tu však máme tisícky kilometrov ciest, ktoré kvôli tomu musia byť každoročne opravované.
PhD, Yaghoob Farnam, profesor na Dexel’s College of Engineering a zároveň vedúci projektu Drexel ASIM Research Group (zaoberajú sa skúmaním nových a trvalých materiálov, ktoré sa následne dajú implementovať do infraštruktúry) hľadá riešenie pre tento problém. Farnam prišiel s novou metódou prípravy asfaltového betónu, za pomoci popola, škváry a oxidu kremičitého. Vznikla tak zmes, ktorá je odolnejšia a nereaguje s posypovou soľou.
,,Mnoho správcov sietí sa snaží používať v zime menej soli, aby predišli rozbitým cestám. Faktom je, že je veľmi efektívna pri rozpúšťaní snehu a ľadu. Navyše nemáme nič iné, čím by sme ju nahradili. Tento výskum ukazuje, že ju môžeme používať aj naďalej, stačí len vylepšiť naše cesty.“
Príspevok Posypová soľ v zime slúži na zvýšenie bezpečnosti na cestách ale zároveň poškodzuje vozovku – toto je už možno minulosťou zobrazený najskôr Zaujímavý Svet.