Príroda našej planéty je taká úžasná a tajomná, že po celé stáročia prekvapuje všetkých vedcov.
Len prednedávnom sa najväčšia vulkanická oblasť našla pod ľadom Antarktídy, ktorá pozostáva z 91 sopiek až do výšky 3850 metrov!
Geológovia hovoria, že tento reťazec sa podobá sopečnému hrebeňu východnej Afriky, ktorý, ako si predtým mysleli, mal najhustejšiu koncentráciu sopiek na svete.
„Je to neuveriteľné. Nečakali sme, že by sme tam mohli nájsť takéto množstvo. Máme podozrenie, že pod stenou ľadovca Rossovho mora sú ešte stále sopky,“ povedal jeden z autorov výskumu Robert Bingham.
Hoci zatiaľ nebolo možné zistiť, aké aktívne sú tieto sopky, nedávne štúdie ukázali, že sa prebúdzajú v teplejších obdobiach.
Preto sa vedci obávajú, že tavenie ľadu môže viesť k nárastu vulkanickej aktivity v tomto regióne.
Idea hľadania sopiekpod ľadovou pokrývkou vznikla v hlave študenta z tretieho ročníka univerzity v Edinburgu.
„Antarktída zostáva jednou z najmenej skúmaných oblastí sveta,“ povedal.
„Ako mladý vedec som rád objavoval niečo nové a nie úplne pochopiteľné. Po preskúmaní existujúcich údajov o Antarktíde som začal objavovať stopy vulkanizmu a práve to ma viedlo k tomuto objavu.“
Dr. Robert Bingham poznamenal význam tohto objavu, pretože teraz vedci dokážu zistiť, ako sopky ovplyvňujú ľad z Antarktídy.
„Porozumenie vulkanickej aktivity môže objasniť ich vplyv na ľad v Antarktíde v minulosti, prítomnosti aj budúcnosti,“ vysvetlil.
V prípade, ak sa ukáže, že sopky sú stále aktívne, môže to nepriaznivo ovplyvniť ľad z Antarktídy, čo by vyvolalo nárast hladiny morí vo svete. Vedci plánujú mať tento región pod dohľadom a ak by sa tu vyskytli nejaké abnormálne aktivity, varovali by aj zvyšok sveta.
zdroj:ofigenno.com