Vedci objavili v jantáre pozostatky 100 miliónov rokov starého vtáka

Vedci nedávno objavili vo vnútri jantáru dve pozoruhodne zachované krídla prehistorických vtákov, ktoré sú staré až takmer 100 miliónov rokov. Má sa za to, že vtáky pochádzajú zo skupiny enantiornithes, ktorá našu planétu obývala už počas obdobia kriedy. Tento druh vtákov vyhynul v rovnakom období, ako dinosaury.

Fosílne krídla sú len dva alebo tri centimetre dlhé a odhaľujú dokonalé detaily, vrátane jemných pier, kože, pazúrov či svalov. Doktor Xing Lida vysvetlil, že tieto vtáky boli v pokročilom štádiu vývoja a že boli “pripravené k akcii okamžite po vyliahnutí. Tieto vtáky nepostávali v hniezde a nečakali na to, kým ich rodičia nakŕmia, ale namiesto toho vyrazili hľadať potravu na vlastnú päsť.”

Bohužiaľ, vyhynuli. Pravdepodobne kvôli svojej malej veľkosti a nedostatku skúseností. Tieto úžasné nálezy boli kúpené na trhu v Kačjinskom štáte v Mjanmarsku. Tento región je preslávený bohatým výskytom jantáru. Avšak, vzhľadom k politickým a vojnovým konfliktom v tejto oblasti, bola jeho ťažba zväčša neregulovaná. Práve preto väčšina jantáru skončila v rukách čínskych spotrebiteľov ako šperky a materiál pre dekoratívne rezbárske práce.

Podobný osud mal postretnúť aj tieto vzorky – mal z nich byť vyrobený prívesok, symbolizujúci anjelské krídla – ale našťastie skončili v rukách vedcov. Pravdepodobne existujú aj zvyšky prehistorického vtáka, no tie bohužiaľ skončili v celkom iných rukách.

Tento príspevok sa pôvodne objavil na stránkach My Modern Met.

autor: nula

Add Comment