Vedcom sa podarilo premeniť list špenátu na tkanivo srdca

Vedcom z polytechnického inštitútu Worcester Polytechnic Institute sa podarilo niečo neuveriteľné. Dokázali zmeniť list špenátu na funkčné tkanivo ľudského srdca. Tento úspech môže spôsobiť revolúciu v liečbe poškodených orgánov.

Tkanivové inžinierstvo sa snaží o cielené využitie buniek, materiálov a inžinierskeho prístupu k zachovaniu, obnove alebo zlepšeniu fyzikálne chemických vlastností živého tkaniva. Cieľom je schopnosť nahradiť tkanivo a orgány pri nehodách, genetických poruchách alebo iných problémoch.

V tomto prípade sa vedcom v laboratóriu z listu špenátu podarilo odstrániť rastlinné bunky, zatiaľčo ponechali kostru, ktorá je vyrobená z celulózy. „Celulóza je bio-kompatibilná a je využívaná v širokej škále regeneratívnych aplikácií v medicíne,“ uvádzajú vedci.

Celulóznu kostru špenátu namočili do roztoku s ľudskými bunkami a na liste narástli malé žilky. Napokon do malého srdca zaviedli tekutiny. Táto technika by sa v budúcnosti mohla využívať pri pacientoch s infarktom. „Máme pred sebou ešte veľa práce, no zatiaľ je to veľmi sľubné,“ vysvetľuje spoluautor štúdie Glenn Gaudette.

Tento príspevok sa pôvodne objavil na stránkach Bored Panda.

sciencedirect.com

autor: nikto

doba

Add Comment