Predpokladajme, že ľudia sa naučili dýchať v priestore bez špeciálneho vybavenia a našli sme spôsob, ako žiť na akejkoľvek planéte. Napriek tomu, že také niečo určite nebude v blízkej a zrejme ani vzdialenejšej budúcnosti možné, no pozrime sa aspoň na to, ako by sa človek cítil a ako dlho by prežil na planétach našej slnečnej sústavy, a to bez akýchkoľvek ochranných prvkov.

Merkúr
Ak by ste niekedy chceli navštíviť túto planétu a vyhnúť sa nepríjemným následkom, museli by ste sa vedieť preniesť v čase. Kolísanie teploty na ortuti je jednoducho úplne šialené, cez deň sa teplota vyšpĺha aj na 430°C, zatiaľ čo v noci klesá na -180°C. Ortuť rotuje relatívne pomaly, takže aby ste prežili, stačí zachytiť okamih, keď sa teplota drží na znesiteľných stupňoch. Avšak, maximálne 90 sekúnd je ten čas, ktorý by ste tam dokázali prežiť.
Venuša
Keby ste mali niekedy šancu vkročiť na Venušu, mohli by ste to urobiť len na jednu sekundu. Atmosféra tejto planéty pozostáva na 98% z oxidu uhličitého a tlak je 90-krát väčší ako na Zemi. Celý jej povrch je pokrytý hustými mrakmi, z ktorých prší kyselina sírová. Okrem toho je veľmi horúca, priemerná teplota dosahuje takmer 430°C.
Mars
Hoci Mars je prvým kandidátom na kolonizáciu vesmíru, najdlhší čas, ktorý by ste mohli na tejto planéte zostať bez ochranného obleku, je približne 80 sekúnd. Jeho atmosféra totiž pozostáva na 95% z oxidu uhličitého. Mars je veľmi studený, keďže priemerná teplota je na úrovni – 30°C.
Jupiter
Najväčšia planéta v slnečnej sústave bude pre vás priateľská iba na jednu jedinú sekundu. A potom vás tento gigant šokuje svojím zúrivým vetrom a hurikánom, ktoré ľudské telo jednoducho nedokáže zvládnuť. Planéta je obklopená plynovým svetom, ktorý sa v zásade skladá z vodíka a hélia. Okrem toho, vír zdvíha horúce plynné hmoty na povrch planéty, ktoré tvoria kryštály amoniakového snehu, a nie je možné si predstaviť, ako by niekto mohol stáť v tomto šialenom toxickom “koktaily”.
Saturn
Toto je ďalší vesmírny gigant, ktorý vám umožní zostať na ňom menej ako jednu sekundu. Okrem plynových oblakov je na Saturnu veľmi silný vietor, ktorý môže dosiahnuť neuveriteľných 1 800 km za hodinu. Planéta vytvára na svojom povrchu také bláznivé tornáda, že žiadny živý tvor by nestihol ani len žmurknúť, pretože by sa okamžite zmenil na kozmický prach.
Urán
Táto planéta je pokrytá horúcou zmesou vody, amoniaku a metánu. V skutočnosti nemožno povedať to, ako dlho by ste mohli zostať na tejto planéte, pretože by ste ani nemali čas pristáť, takmer okamžite by ste sa rozpustili. Na takomto mieste skrátka nie je čas prežiť. A ďalším faktom zostáva, že Urán je vytvorený z veľmi drsnej látky, a tak nemá pevný povrch, na ktorý sa dá pristáť.
Neptún
Čas pre človeka na tejto planéte je kratší ako sekunda. Hrozné podmienky zničia akýkoľvek objekt, a to okamžite. Je to spôsobené super silným vetrom. Strašidelný vietor môže byť niekedy ešte rýchlejší ako rýchlosť zvuku. Možno to znie až neuveriteľne, no je to naozaj tak.
Ak vedci jedného dňa nájdu spôsob, ako vycestovať na ktorúkoľvek planétu v našej slnečnej sústave a zvládnuť všetky nepríjemné prekvapenia ako toxický plyn, bláznivé vetry či drsné teploty, kam by ste šli? Kto vie, jedného dňa sa to môže stať, veď ešte pred pár rokmi sa ani len neuvažovalo o kolonizácii Marsu a dnes sa to zdá byť veľmi reálnou možnosťou pre budúcnosť. Možno netreba hovoriť, že je to nemožné, ale miesto toho treba povedať, že “to ešte nie je možné”.
Príspevok Viete ako dlho by ste vydržali na jednotlivých planétach bez ochranných prvkov? Dozviete sa zobrazený najskôr Zaujímavý Svet.