Ako zasadiť a vypestovať uhorky, som počul od rôznych záhradkárov. Ale nájdu sa aj takí, ktorí do tohto procesu vedia pridať aj kreativitu. Dôvody sú rôzne: chceli by ste mať čerstvé ovocie, ale nemáte na to vhodnú pôdu, alebo podmienky nie sú vhodné na pestovanie. Nová metóda na sadenie uhoriek v plastových fľašiach sa ukázala ako užitočná a efektívna pre mnoho pestovateľov.
Obsah:
- Výhody metódy
- Príprava miesta na výsadbu
- Varianty fliaš
- Starostlivosť o uhorky
- Video „Zelenina na balkóne alebo ako rastú uhorky vo fľaši“
Výhody metódy
Plastové fľaše sú prispôsobené rôznym potrebám. Dosť rozšírená je metóda pestovania sadeníc v nich. Je to pohodlné, jednoduché a prakticky zadarmo.
Sadenie uhoriek v plastovej fľaši umožňuje pestovanie na balkóne na byte. Poznáme úspešné pestovanie zeleniny na balkóne, ale v minulosti sa na to používali debničky a vedrá. Nevyzeralo to reprezentatívne a navyše to zaberalo množstvo priestoru. Plastová fľaša je viac kompaktná – prepúšťa slnečné lúča a rastlinka sa v nej cíti komfortne.
Sadenice, vypestované v plastovej fľaši, môžete vysadiť na chate do voľnej prírody, alebo do skleníka. Pričom ich vysadíte spolu s fľašou.
Ak máte voľnú zem – tak toto sa javí ako malý skleník, čo prispieva k rýchlejšiemu rastu uhoriek, takže už nemusíte čakať na chutnú chrumkavú zeleninu až do neskorého leta, ale budete ju mať už v júni.
Plastový okraj fľaše pomôže:
- Chráni rastlinu pred krtmi, s ktorými bojujú všetci záhradkári
- Šetrí vodu pri polievaní. V tomto prípade sa voda dostane priamo ku koreňu, neprúdi cez povrch
- Chráni sadenicu pred burinou, ktoré narušujú normálny rast a vývoj koreňového systému uhoriek a tým získavajú množstvo minerálov
V prípade skleníkovej výsadby ročne zmeníte zem s vylúčením choroboplodných mikroorganizmov, takže rastliny budú zdravé a silné, čo je základom pre dobrú úrodu.
Príprava miesta na výsadbu
Recept na prípravu pôdy pre výsadbu môže byť vlastný, na základe osobných skúsenosti. Jeho hlavnou podmienkou je pórovitosť a drobivosť tak, aby bola schopnosť prenosu vzduchu. Ak ste záhradník – začiatočník, môžete použiť už pripravenú zem, ktorá sa predáva v obchode a je určená na pestovanie sadeníc alebo zeleniny.
Najbežnejší recept na prípravu pôdy sa skladá zo 4 prvkov:
- Obyčajná pôda, ktorú môžeme kopať v záhrade
- Zhnité listy z ktoréhokoľvek stromu, okrem duba a vŕby
- Rašelina
- Zmes kanalizácie. Pod ňu je možné prispôsobiť šupky zo slnečnice, škrupiny z vajec alebo mach
Je vhodné dať na spodok brezový popol. Dôkladne ju posypte, ak je taká možnosť, zaručene budete mať bohatú úrodu.
„Vždy sa snažte pripraviť vysoko kvalitnú pôdu, potom pestovanie uhoriek vo fľašiach prebehne bez komplikácii, sadenice budú zdravé a zber úrody bude včas.“
Varianty fliaš
V ďalšej fáze by sa malo začať pripravovať plastové fľaše. Najvhodnejšie sú fľaše s objemom 2 alebo 5 litrov. V päťlitrových sa rastliny budú cítiť lepšie. Do takejto fľaše môžete zasadiť niekoľko semienok, alebo sadeníc. Do dvojlitrových len jednu.
Príprava fľaše je jednoduchá – odrežte vrchnú časť (1/3). Dostanete tak plastovú nádobu a kryt. Do spodnej časti urobte niekoľko dier pre odtok vody. Do pripravenej fľaše pridáme pôdu a jemne zatrepeme. Uistíme sa, že pôda vo fľaši nepresahuje okraj, ale nachádza sa pár centimetrov od okraja. Teraz môžeme zasadiť semienko alebo sadenicu. Do päťlitrovej fľaše dáme maximálne 5 rastlín.
Získané nádoby s uhorkami môžu byť umiestnené na balkóne na mieste, na to pripravenom, alebo premiestniť na chatu a zakopať do zeme. Do zeme ich zakopávame do 2/3 fľaše, na vrch dáme kryt, aby sme vytvorili skleníkové podmienky pre rast rastliny a ochranu proti chladu v noci. Keď uhorky spevnia, kryt odstránime.
Pre výsadbu do pôdy sa odporúča urobiť do fľaše niekoľko otvorov, alebo čistiť dno z bočnej strany.
Plastové fľaše sú dobré aj na tvorbu sadeníc. Fľašu narežeme pozdĺžne a naprieč, pričom odstránime jednu časť fľaše. Vyplňte fľašu zeminou a nasaďte semienka. Mimochodom, táto metóda je vhodná na pestovanie akýchkoľvek sadeníc. Taktiež v nich môžete pestovať bylinky – budete ich mať vždy po ruke a vždy čerstvé.
Originálne môžete použiť fľašu, ak ju rozrežete na polovicu. Na to je vhodná dvojlitrová fľaša. Do „lievika“ – fľaša s viečkom – nasypte pôdu a semienka – a do „pohára“ nalejte vodu a položte tu lievik. Hladina vody musí zasahovať po hrdlo, zátku odstráňte. Získate tak systém auto zalievania. Je to pohodlné, príjemné a kompaktné.
Starostlivosť o uhorky
Uhorky sú chúlostivé rastliny, majú radi teplo, ale neznášajú priame slnečné žiarenie, takže ak chcete pestovať uhorky na balkóne, musíte im pripraviť vhodné prostredie.
Starostlivosť o uhorky vo fľaši je identický s bežným pestovaním.
Rastliny zalievajte vodou pri teplote v miestnosti. Po dvoch týždňov po vyklíčení rastliny použite jemný roztok hnojiva. Odporúča sa začať s 15 g uhličitanu draselného a 5 g dusičnanu amónneho, 30 g superfosfátu, 5 g síranu horečnatého, zriedené vo vedre s vodou. Jemne zalievame, pričom dbáme o to, aby sme sa nedotkli listov. Po 10 dňoch môžeme hnojiť hnojom, rozriedeným vo vode v pomere 1:20.
Ak pestujete uhorky v skleníku alebo na balkóne, môže sa na nich objaviť pleseň. Vznikať začína vtedy, keď sa objaví tretí list. Odrežte ho, pričom dávajte pozor na to, aby ste nepoškodili stonku. Z axiálnych púčikov druhého listu sa po 5 dňoch začne ukazovať pleseň. Druhý rez robia neskôr nad 5 alebo 6 listom, tretí, keď narastú ďalšie dva listy.
Starajte sa o rastliny, aby ich nepoškodila pleseň.
Sledujte farbu listov. Ak sa na nich objavia žlté škvrny – môže to byť ukázateľom vzniku pavúčích roztočov. Neodkladne ošetríte rastlinu, inak zvädne. Na tento účel môžete použiť cesnak (rozdrvíme 5 strúčikov cesnaku, zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať 6 hodín) alebo šupku z cibule (do pollitrového pohára dáme šupky a zalejeme ich vriacou vodou, odstavíme a potom riedime v pomere 1:2). roztok dáme do rozprašovača a postriekame ním spodnú časť listu, kde sa škodcovia nachádzajú.
Včasné zachytenie choroby a starostlivosťou o rastliny, získame bohatú úrodu.
Video „Zelenina na balkóne alebo pestovanie uhoriek vo fľaši“
Video ukazuje technológiu výsadby uhorkových semien v plastovej fľaši a poskytuje typy na starostlivosť o výsadbu.
zdroj:plodovie.ru