Záhradka v demižóne: 80-ročný muž ju neotvoril od roku 1972, napriek tomu sa rastline darí

Počas veľkonočnej nedele v roku 1960 zasadil David Latimer semienka do skleneného demižónu, ktorý potom zazátkoval. Naposledy ho zalial pred 44 rokmi, rastliny ale ďalej bujne rastú a sú nádherným príkladom uzavretého, sebestačného ekosystému.

“Tou dobou bol na vzostupe chemický priemysel, veci sa začali prepravovať v plastových fľašiach, takže bol na trhu prebytok sklenených nádob,” spomínal David Latimer na rok 1960, kedy sa rozhodol len tak zo zvedavosti do skleneného demižónu zasadiť sadenice tradeskancie záhradnej. “Záhradka vo fľaši bola vtedy tak trochu módou a ja som chcel vidieť, čo sa stane, keď ju zazátkujem,” zveril sa bývalý elektrikár denníku Daily Mail.

 https://weather.com

Naposledy demižón otvoril v roku 1972, aby dodal rastlinám trochu vlahy, odvtedy však zostala uzavretá a úplne odrezaná od okolitého vzduchu a vody. Napriek tomu rastliny dodnes zdarne prežívajú. Ako je to možné? Oným kúzlom a trikom, vďaka ktorému si vytvorili svoj vlastný sebestačný ekosystém, je proste fotosyntéza. Jediné, čo k životu potrebujú, je slnečné svetlo! Z neho za pomoci fotosyntézy získavajú energiu potrebnú k svojmu rastu.

www.dailymail.co.uk

Pán Latimer demižón umiestnil pod schody v predsieni svojho domu. “Stojí necelé dva metre od okna a má tak potrebné svetlo. Rastliny rastú smerom k svetlu, takže sa s tým otáča tak často, aby rástli rovnomerne, “popisuje starý muž. “V podstate sa jedná o minimálnu údržbu. Nikdy som ich neprotrhával, zdá sa, že rastú do limitov svojej nádoby, “hovorí dôchodca.

 www.dailymail.co.uk

Človek potom len v úžase zostáva stáť nad tým, ako si príroda vie sama poradiť. Nie je na tom nič tak zložitého. Pri fotosyntéze rastliny vydychujú kyslík a vodu, ktorá sa hromadí v uzavretej fľaši, zráža sa a spätne zdobí rastliny. Odumreté listy pri rozklade zasa produkujú oxid uhličitý, nutný k výžive rastlín.

A tak to ide stále dookola. “Je to úžasný príklad toho, akým spôsobom je rastlina schopná sa obnovovať … Je to perfektný kruh života,” zhodnotil celý proces v televízii BBC záhradnícky dizajnér Chris Beardshaw. Ako tiež uviedol, je to aj dôvod, prečo má NASA taký záujem dopraviť rastliny do vesmíru. Rastliny totiž fungujú ako veľmi dobrá práčka vzduchu, ktorá čistí vzduch od škodlivých látok. S ich pomocou sa vesmírna stanica môže stať udržateľnú a sebestačnou. Zrovna ako ona mini záhradka v demižóne.

zdroj: www.dailymail.co.uk

Add Comment