Zaujímavé fakty o Veľkej noci, ale aj o zvykoch počas tohto sviatku v rôznych krajinách

Veľká noc je najstarším sviatkom, ktorý je pre veriacich zrejme ten najdôležitejší v roku, pretože sa oslavuje zmrtvýchvstanie Ježiša Krista. Slováci prežívajú tieto sviatky zväčša v kruhu svojej rodiny. S Veľkou nocou sú spojené aj rôzne tradície, ako napríklad maľovanie vajíčok, na Slovensku oblievačka či nakupovanie a konzumovanie čokoladových zajacov a vajíčok. No existuje celý rad ďalších tradícii, ktoré sa naprieč krajinami menia. Ak sa chcete dozvedieť o tomto sviatku viac, neprestávajte čítať.

happy easter fotografia
Foto od congerdesign

Fakt č. 1: Každý rok sa vyrobí viac ako deväťdesiat miliónov čokoládových veľkonočných zajačikov.

Fakt č. 2: Podľa Guinnessovej knihy rekordov meralo najväčšie veľkonočné vajíčko vyrobené z čokolády viac ako dvadsaťpäť metrov.

Fakt č. 3: Myšlienka veľkonočného zajačika vznikla v Nemecku a nemá nič spoločné s pôvodným kresťanským sviatkom.

Fakt č. 4: Pôvodne sa kresťanské spoločenstvá nedokázali zhodnúť na termíne Veľkej noci. Zmenil to až Nicejský snem v roku 325. Zaviedlo sa totiž nariadenie, že veľkonočná nedeľa bude po prvom jarnom splne mesiaca. A preto sa môže tento sviatok konať od 22.3. – 25.4.

Fakt č. 5: Presný deň, kedy zomrel Ježiš, v skutočnosti nie je známy. Mnohí historici, religionisti či filozofi uvádzajú, že najpravdepodobnejším dátumom je 3. apríl 33.

Fakt č. 6: Veľkonočný symbol baránok sa využíval ešte v predkresťanských tradíciách. Pre Židov to je obetné zviera za hriechy.

happy easter fotografia
Foto od Alexas_Fotos

Fakt č. 7: Na Slovensku je neodmysliteľnou súčasťou týchto sviatkov korbáč, ktorý má však pôvod v pohanských zvykoch.

Fakt č. 8: Je veľmi zaujímavé, ako sa Veľká noc strávi napr. v Nórsku. Počas nej sa tam totiž riešia vraždy. Televízie vysielajú kriminálne seriály a tlač publikuje rôzne kriminálne príbehy, pričom ľudia hádajú páchateľa.

Fakt č. 9: V USA len veľmi málo ľudí považuje veľkonočné sviatky za kresťanské a taktiež ich neoslavujú všetci. Tí, ktorí áno, majú jeden zaujímavý zvyk. V sobotu večer maľujú vajíčka, v noci ich niekto schová a na druhý deň ich všetci hľadajú na záhradách.

Fakt č. 10: Vo Švédsku majú zas absolútne odlišné chápanie toto sviatku. Veria, že na Veľkú noc vychádzajú čarodejnice a deti sa prezliekajú za ježibaby, pričom tvár si potierajú červenou farbou. Následne sa vyberú na návštevu domov a pri každom dome nechávajú veľkonočný list s malým obrázkom bosorky a krátkym textom. Nuž a tento list má upozorniť na to, že darca čochvíľa odletí oslavovať sviatok čarodejníc.

Fakt č. 11: Najkrutejšie spôsoby fungujú vo filipínskej Manile. Počas veľkého týždňa vychádzajú stovky ľudí do ulíc, kde sa bičujú alebo bosí kráčajú a nesú drevený kríž. Niektorí sa dokonca na Veľký piatok nechávajú ukrižovať. Hoci cirkev tieto extrémne krvavé rituály nepodporuje, Filipínci ich podstupujú z vlastnej, slobodnej vôli.

Fakt č. 12: Nuž a na Slovensku je pre mnohých mužov ten najobľúbenejší deň práve Veľkonočný pondelok, kedy chodia oblievať dievčatá, aby boli celý rok zdravé.

happy easter fotografia
Foto od castleguard

Zdroj: facthappy.com, bamboocorefitness.com

Príspevok Zaujímavé fakty o Veľkej noci, ale aj o zvykoch počas tohto sviatku v rôznych krajinách zobrazený najskôr Zaujímavý Svet.

Add Comment