Ak ste počuli názov “ghee” alebo “ghí”, je pravdepodobné, že ste oboznámený s juhoázijskou kuchyňou. Ghee je druh “vyčisteného” masla, ktoré sa používa do jedál, ale aj na výrobu liekov. V juhovýchodnej Ázii je dokonca používané aj pri tradičných náboženských rituáloch.
Názov “ghee” pochádza zo sanskritského pojmu, ktorý označuje “sypanie”, čo v podstate znamená, že mliečny tuk z masla je oddelený od mliečnej sušiny a vody. Je vyrobený roztavením masla a oddelením tuku. Ghee maslo je intenzívne žlto sfarbené a krémovo husté. Má príjemne orieškovú príchuť. Kvalita ghee závisí od toho z akého masla sa vyrába. Tradične sa na jeho výrobu používa mlieko z byvolov a kráv. Toto maslo si môžete vyrobiť doma svojpomocne alebo kúpiť.
Je vhodné pre ľudí s alergiou na laktózu.
Vzhľadom k tomu, že je vyrobené z mliečnej sušiny a všetky nečistoty boli z masla odstránené, je vhodné pre alergikov na laktózu, ktorí s jeho strávením zvyčajne nemajú ťažkosti. Avšak, je dobré sa poradiť aj so svojím lekárom.
Je prirodzene trvanlivé.
Ghee maslo nemusí byť nutne v skladované v chlade. Ak ho necháte vytiahnuté mimo chladničky aj zopár týždňov, maslo sa nepokazí a je stále vhodné na konzumáciu.
Podporuje flexibilitu ľudského tela.
Podľa doktora Vasanta Lada, riaditeľa ajurvédskeho inštitútu, ghee maslo pomáha premazávať spojivové tkanivo a podporuje flexibilitu. To je dôvod, prečo mnoho mnoho jogových nadšencov konzumuje toto maslo.
Obsahuje zdraviu prospešné vitamíny.
Ghee je bohaté na zdravé vitamíny rozpustné v tukoch, ako sú vitamíny A, D, E, K. Tieto vitamíny sú dôležité pre podporu kostí, zdravie mozgu a všeobecné posilnenie imunitného systému.
Napomáha zdravému zažívaciemu traktu.
Ghee pretvára vlákna do kyseliny maslovej, ktorá je prospešná pre črevné baktérie. Zrýchľuje zažívanie a môže tiež pomôcť pri chudnutí.
Znižuje hladinu cholesterolu.
Štúdie preukázali, že ghee maslo môže znížiť hladinu cholesterolu človeka. Je to spôsobené tým, že spúšťa zvýšenú sekréciu žlčových lipidov.